Rapport: MÅLTIDET erfaringsopsamling
Hvordan kan samtidskunst bidrage til styrket madkultur i ældreplejen og folkeskolen? Det har Kunsthal Spritten undersøgt sammen med Madservice Aalborg og Vesterkærets Skole med pilotprojektet MÅLTIDET.
5 minutter
Af
Bikubenfonden
Dato
11 november 2025
MÅLTIDET eksperimenterer med at bruge kunsten som metode. Den skal forandre og skubbe til hverdagspraksis, hvor velfærdsinstitutioner og madkulturen står over for udfordringer. Så frokostmåltidet bliver et omdrejningspunkt for fællesskab, trivsel, sundhed og social interaktion.
I 2025 udviklede Madservice Aalborg og billedkunstner Johanne Anastasia Stoffersen i samarbejde måltider til plejehjemsbeboere. Hen over en måned blev en række måltider udviklet i det nye samarbejde, hvor en ny faglig og kunstnerisk udveksling var en del af dagligdagen. Udskolingseleverne fra Vesterkærets Skole har også været i køkkenet sammen med Johanne Anastasia Stoffersen. Her arbejdede hun hvad dag sammen med fire nye elever for at lave mad til udskolingseleverne to gange om ugen.
Rapporten ‘MÅLTIDET erfaringsopsamling’, udarbejdet af Seismonaut, viser en ny måde at bringe samarbejder i spil på. Eksperimentet viser, hvordan billedkunstneren kan være en medskabende procesleder i velfærdssamfundet frem for en mere statisk leverandør.
Også fællesskabet bliver styrket. Farver, former og anretning er kreative greb, der skaber en inkluderende ramme, hvor alle kan deltage. Børn og ældre møder samtidskunsten i deres hverdag og skal forholde sig til den. Det betyder også at de bliver længere ved bordet og får lyst til at tale sammen og smage nyt.
Hos eleverne vokser selvværdet, når de får mulighed for at tage ansvar og være en aktiv del af forberedelsen. Også hos Madservice
Vil du vide mere?
Kontakt Jeppe Bo Rasmussen, chef for public affairs og kommunikation på kunstområdet