Nye samarbejder starter altid med dialog
Der skal en holdindsats til for at løse udfordringerne i vores samfund. Derfor arbejder vi altid sammen med andre - hvad enten det handler om at skabe bedre vilkår for unge i udsatte positioner, at give kunsten en central plads i samfundet eller at sikre mere biodiversitet i vores natur.

Foto: Rita Kuhlmann
Vi modtager ikke ansøgninger og støtter heller ikke enkeltstående indsatser. Men kan du se dit arbejde matche nogle af de missioner, vi arbejder for, hører vi gerne fra dig.
Læs mere herunder og find den rigtige kontaktperson.
Dialog om kunsten
Vi tror på, at mødet med kunst kan spille en større rolle i udviklingen af vores samfund og forstærke menneskers engagement i vores demokrati.
Det vil vi gerne tale mere om. Så har du viden og idéer, så hører vi gerne fra dig.
Har du et nyt samarbejde på tegnebrættet, der adresserer udfordringer eller uforløste potentialer i samfundet, hvor kunsten kan gøre en forskel?
Så kan du og dine partnere gå sammen og booke et kort møde gennem det, vi kalder Dialog:Koncept:Udvikling. Samarbejdet skal ske mellem enten billede- og scenekunstfeltet og andre sektorer i samfundet.
Her kan I mødes med vores kunstteam og få hurtig afklaring på, om jeres idé kan blive til et kommende samarbejde med økonomisk hjælp fra os. Ved mødet præsenterer I jeres udviklingsidé og den udfordring eller det potentiale, I ønsker at tage fat på.
Dialog om unge
Vi arbejder for at stoppe hjemløshed blandt unge, at skabe en bedre overgang til voksenlivet for unge med anbringelsesbaggrund og hjælpe de 43.000 unge, der i dag hverken er i job eller uddannelse.
Du er altid velkommen til at kontakte os, hvis du kender til udfordringer eller uforløste potentialer for de 43.000 unge, eller for unge med anbringelses- eller hjemløsebaggrund, som vi kan tage hånd om sammen. Eller hvis du er i gang med at skabe nye muligheder for de unge, men møder modstand, og hvor eks. lovgivning, systemer eller kultur spænder ben.
Dialog om biodiversitet og udsatte unge i naturen
Vi arbejder for mere vild og mangfoldig natur. Hvis du arbejder med naturforvaltning eller skal starte et større, nyt biodiversitetsprojekt op, så deler vi gerne ud af vores 20 års erfaringer.
Vi arbejder med at bruge naturen i sociale tilbud i Danmark. Det gør vi igennem vores indsats Natur til et godt liv, hvor unge, der har det svært, får hjælp og redskaber i naturen. Er du interesseret at høre mere og måske være med? Så er vi åbne for dialog.

Caroline-Marie Vandt Madsen
Chef for Svanninge Bjerge og Natur til et godt liv-laboratoriet
Har du brug for at finde en anden medarbejder?
Så kan du se listen over alle os i Bikubenfonden herunder.