EN

Her er vores årsrapport

Årsrapporten samler op på 2025 og giver overblik over vores arbejde, økonomi og organisation. Samtidig dykker årsberetningen ned i vores missioner og nogle af de indsatser, der har været helt centrale for os i året 2025.

Nyhed Rapport

5 minutter

Af

Bikubenfonden

Dato

20 marts 2026

I Bikubenfonden arbejder vi for at løse nogle af samfundets komplekse problemer. For vi står over for flere problemer, der er så vanskelige og fastlåste, at de ikke lader sig løse med hverken snuptag eller inden for de eksisterende systemer, vi allerede kender i dag. Vi må gribe problemer anderledes an, arbejde sammen med andre og tage fat om problemernes rod.

Med missioner som ledestjerner

Vi arbejder aldrig alene, men går sammen med andre. For der skal en holdindsats til for at løse svære og fastlåste udfordringer i samfundet. Gennem forskellige missioner sætter vi gang i handling og tester nye løsninger for at skabe bedre vilkår for unge i udsatte positioner, for at give kunsten en central plads i samfundet og for at sikre mere biodiversitet i vores natur.

I 2025 har vi udviklet vores missioner. Nogle missioner har vi arbejdet med længe, så som missionen for at stoppe hjemløshed blandt unge samt hjælpe unge uden job og uddannelse. Andre missioner er under udvikling. For første gang giver vi et samlet overblik over, hvor vi står i arbejdet og fortæller om konkrete indsatser, der er med til at løse missionerne.

02 WEB1

Foto: Tobias Nicolai

Året 2025 hos os i Bikubenfonden

Mio. kr. uddelt

152 152

Missioner

6 6

Fuldtidsansatte

38 38

Organisationer bor på Thoravej 29

36 36

Hektar skov i Svanninge Bjerge

615 615

Organisationer i Snart – laboratoriet for mulige fremtider

100 100

Kollegier

3 3

Kontakt

Hvis du vil vide mere om vores årsrapport, kan du kontakte senior kommunikationsrådgiver Marie Futtrup på:

Bikubenfonden Marie F.